Kwalifikacja wstępna przyspieszona
Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 21 lat i chcą wykonywać przewóz drogowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C+E oraz dla osób, które ukończyły 23 lat i chcą wykonywać przewóz drogowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E a także dla osób, które ukończyły 21 lat i chcą wykonywać przewóz drogowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km.
Dla kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej kurs kwalifikacyjny obejmuje:
- część podstawową – teoretyczną trwającą minimum 97 godzin;
- część specjalistyczną prowadzoną w formie:
a) zajęć teoretycznych i ćwiczeń trwających minimum 33 godziny,
b) zajęć praktycznych w ruchu drogowym, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 8 godzin jazdy indywidualnej,
oraz
c) zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 2 godziny jazdy indywidualnej.
Kwalifikacja wstępna przyspieszona kończy się obowiązkowym testem kwalifikacyjnym.
Test kwalifikacyjny składa się z 20 pytań, których tematyka realizowana jest w trakcie części podstawowej, oraz 10 pytań z tematów realizowanych w części specjalistycznej danej kategorii prawa jazdy. Pytania testowe posiadają odpowiedzi zamknięte, jednokrotnego wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu minimum 16 poprawnych odpowiedzi z części podstawowej oraz 5 poprawnych odpowiedzi z części specjalistycznej. Czas trwania testu kwalifikacyjnego wynosi 45 minut.
Koszt testu kwalifikacyjnego wynosi 50 zł.